CZ EN DE PL FR

Přírodní památky

Králický Sněžník – nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří, 1.424m.n.m. V nadmořské výšce 1.380m.n.m. je při turistické cestě pramen řeky Moravy. Výborný rozhled na Orlické hory a Hrubý Jeseník, za dobrého počasí i na Beskydy, Krkonoše a polské Soví hory. Sněhová pokrývka zde vydrží až 8 měsíců v roce.

Největším chráněným územím západní části Jeseníků je Národní přírodní rezervace Králický Sněžník – vyhlášeno v roce 1990.

Zemská brána – přírodní rezervace, oblíbené výletní místo. Skalnatý úsek údolí Divoké Orlice protínající pod osadou Čihák napříč snížený hřbet Orlických hor. Řeka zde vyhloubila údolí v pevných, ale rozpukaných rulách. Balvanové řečiště řeky lemují v úseku několika set metrů výrazné rulové skály.

Pašerácká lávka – dřevěná lávka v údolí Divoké Orlice, na konci Zemské brány. Původně byla vrchností postavena pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v noci pak sloužila k pašování různého zboží, což vyvrcholilo po 1.sv.válce. Současná lávka je obnovena v roce 2002 po ničivé povodni v roce 1999.

Studentské skály – nejvýznamnější skupina v Orlických horách, která vystupuje v JV svahu vrchu Studený-720m.n.m. v Mladkovské vrchovině vysoko nad pravým svahem údolí Tiché Orlice. Jde o 500m dlouhou soustavu vzniklou mrazovým zvětráním ortorul až migmatitů. Jednotlivé skalní výchozy jsou až 10m vysoké. Cvičný horolezecký terén.

Jiráskova cesta - turistická značená cesta vedoucí po hlavním hřebeni Orlických hor, značena červenou značkou.

:: Zpět ::
Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko