Od roku 1989, kdy začaly první práce směřující ke zpřístupnění dělostřelecké tvrze Bouda, se na Králicku postupně zmnožují lokality, kde na jednotlivých pevnostních objektech bývalého čs. opevnění z let 1935–1938 různé skupiny nadšenců s různou právní subjektivitou rekonstruují a zpřístupňují tyto pozoruhodné technické a vojensko-historické památky. Suplují tak po desetiletí chybějící aktivity oficiálních institucí a je nutno konstatovat, že přes všechny překážky, neochotu, nepochopení a problémy, se kterými jsou po řadu let konfrontováni, odvádí nadšenci obrovský kus práce, který lze jen stěží vyčíslit. Zde v plné míře platí, že lidské nadšení a vytrvalost dokáží mnoho. Vaši pozornost si zaslouží alespoň některé z těchto aktivit. Nabídneme Vám je v pořadí, v jaké se nachází vzdálenosti od Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda.
Nejblíže leží objekty Muzea opevnění Vysoký kámen – najdete je západním směrem od tvrze Bouda – na červeně značené turistické trase vedoucí přes povrch Boudy od Suchého vrchu do Mladkova. Podrobnosti máte zde.
Západním směrem se nachází další významná lokalita – Vojenské muzeum Lichkov – leží v blízkosti silnice z Mladkova do Lichkova. Další informace jsou k dispozici zde.
Na východ od Boudy, v bezprostřední blízkosti Vojenského muzea Králíky (VMK) situovaného severně Králík, leží Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938 – Pěchotní srub K – S 14 „U Cihelny“. Podrobné informace o tomto legendárním objektu najdete zde.
Poblíž VMK a srubu K – S 14 se nachází předváděcí plocha, kde se každoročně konají vzpomínkové akce veřejnosti známé pod názvem MOBILIZACE CIHELNA. Tato akce vznikla počátkem 90. let minulého století právě na Muzeu čs. opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda. Mnohé informace z historie akce CIHELNA, stejně jako aktuality, v případě zájmu najdete zde.
V bezprostřední blízkosti předváděcí plochy se vypíná masiv kopce Výšina, pod nímž se nacházejí podzemní prostory dělostřelecké tvrze Hůrka. Tento objekt – stejné velikostní kategorie jako je tvrz Bouda – se nám podařilo zpřístupnit veřejnosti v srpnu 2008. Podrobnosti najdete zde.
Od Výšiny na východ, v blízkosti železniční zastávky Červený Potok, leží Památník obránců vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“. Informace o něm najdete zde.
Nejvíce pokročily rekonstrukční práce v případě muzea známého veřejnosti pod názvem Pěchotní srub K – S 5 „U potoka“. Nachází se v jihovýchodní části katastru obce Dolní Morava a další informace něm najdete zde.
Vojenské muzeum Králíky představuje svojí polohou a zaměřením centrum Králické pevnostní oblasti, pojítko mezi provozovanými muzei v pevnostních objektech, informační centrum čs. opevnění z let 1935–1938 a především celoročně přístupnou vojensko-historickou expozici, věnovanou armádě a obraně státu. Je společně s dalšími subjekty pořadatelem akce CIHELNA. Podrobné informace máte k dispozici zde.
Pokud chcete shlédnout všechny pevnostní objekty v prostoru Králicka nebo se dozvědět o historii zdejšího opevnění více, máme pro Vás několik doporučení, která mohou přípravě vaší cesty za poznáním zdejšího opevnění pomoci. Velké množství fotografií objektů těžkého i lehkého opevnění najdete na těchto stránkách. Množství základních informací získáte zde. Pokud máte zájem si vše v klidu přečíst a v teple domova nastudovat, pak si přečtěte knihu Val na obranu republiky, která je prozatím nejrozsáhlejším pojednáním o čs. opevnění z let 1935–1938, a to právě s akcentem na oblast Králicka. Zakoupit ji můžete nejen u knihkupců, ale také při návštěvě Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda, případně Vás obsloužíme v našem internetovém obchodě.
Od ledna 2009 má Králická pevnostní oblast své vlastní internetové stránky, kde budou postupně k dispozici všechny informace, které zájemce o čs. opevnění, vojenskou historii či návštěvu pevnostních muzeí a památníků potřebuje. Najdete je tady.