CZ EN DE PL FR

PODZIMNÍ NOVINKY – NA TVRZI BOUDA A HŮRKA

NA TVRZI BOUDA DOKONČENY OPRAVY ODSTŘELENÝCH PILÍŘŮ A ZAHÁJENA INSTALACE NOVÉ EXPOZICE

Po několika letech prací byla dokončena hrubá rekonstrukce prostoru vjezdu a překladiště materiálu ve vchodovém objektu K – S 22a „Krok“. Zde byly v minulosti odstřeleny dva mohutné pilíře, tvořící přepažení mezi prostorem pro vjezd nákladních aut a začátkem úzkorozchodné železnice, která prochází v délce mnoha set metrů podzemím tvrze. Průchody mezi pilíři se měl materiál dovážený do tvrze překládat na vagónky železnice. Prostor se podle původní dokumentace podařilo obnovit a tím splnit další krok k dokončení řešení celé úvodní, návštěvníkům volně přístupné expozice.
V podzemí tvrze – v prostoru 4. sálu válečných kasáren – probíhá budování „Expozice vybavení podzemních kasáren tvrze Bouda“, kterou finančně podpořil formou grantového projektu Pardubický kraj. Od příští sezóny se návštěvníci díky instalovaným exponátům budou moci podrobněji seznámit s tím, jak měli ve tvrzi v případě válečného konfliktu její obránci žít. Obdobná expozice v podzemních kasárnách prvorepublikové pevnosti se v ČR dosud nevyskytuje. K vidění budou i legendární trojpatrová lůžka.


FIRMA AGILE DOKONČILA HRUBOU STAVBU PŘÍSTAVBY PROVOZNÍ BUDOVY MUZEA OPEVNĚNÍ VE TVRZI HŮRKA

V průběhu měsíce října se podařilo dokončit hrubou stavbu přístavby provozní budovy muzea, do které se přesunou, nebo nově vzniknou prostory nezbytné k zajištění jeho provozu: sál pro návštěvníky se vstupem do komfortního a době odpovídajícího sociálního zázemí, pokladna a informační centrum, technické zázemí, sklad, garáž, místnost pro průvodce atd. Do konce října má být budova zastřešena. Její plné dokončení na jaře příštího roku bude znamenat možnost odstranění nepůvodní překládací haly před vchodovým srubem do tvrze, ve které se dosud nachází některé z částí nezbytného provozního zázemí pro návštěvníky.

PODAŘILO SE DOKONČIT HRUBÉ PRÁCE NA ČIŠTĚNÍ EXTERIÉRŮ SRUBŮ K – S 10 A K – S 13

V měsíci srpnu započaté čištění okolí a úpravy terénu u pěchotního srubu K - S 13 „U lomu" tvrze Hůrka, pokračovalo v průběhu září, kdy byly hrubé terénní a čistící práce ukončeny. A to jak u srubu K – S 13, tak u sousedního srubu K – S 10 „U boží muky“. Některá místa, jako například pravý ochranný (diamantový) příkop srubu K – S 10 tak byla odkryta poprvé od konce II. světové války. Při čištění tak velkých ploch a manipulaci s takovým množstvím materiálu se předpokládaly nálezy z období zkoušek, které za okupace právě na těchto srubech německá armáda prováděla. V tomto směru však přišlo zklamání – naprosto převládal komunální odpad ve stáří 20 až 60 let a to v množství desítek tun. Válka se připomenula jen stovkami střepin z dělostřeleckých granátů. Ty po hrubém očištění poputují do depozitu muzea a následně do expozic.

ČIŠTĚNÍ INTERIÉRU SRUBU K – S 11 SE BLÍŽÍ DO FINIŠE

Zpřístupnění dalších částí interiéru tvrze Hůrka znamená nejdříve prostory uvnitř pevnosti otevřít (poválečné ženijní uzávěry), vyčistit a připravit pro montáž různých ocelových konstrukcí, které zpřístupnění pro veřejnost umožní (zábradlí, podlahy, schůdky…). Čištění v průběhu měsíce října probíhá v interiéru dělostřeleckého srubu K – S 11 „Na svahu“. Jde o práce velmi náročné, protože beton (byť silně poškozený za války a nacházející se v „krách“), je velmi odolný a houževnatý. Výkonná sbíječka si s tím sice dokáže poradit, ale hroty do ní (oškrt, sekáč) dostávají velmi zabrat, stejně jako obsluha. Navíc hustá armatura velmi omezuje pohyb „čističů“ a protože nesmí být z expozičních důvodů odříznutá pryč, tak je čištění poškozených ploch mezi ní značně zdlouhavé. V současnosti už se pracuje u předního postavení pro houfnici (třetího od výtahové šachty). Tam je však podlaha výbuchy náloží tak nadzvednutá, že se musí železobeton ubourávat ve značných objemech, aby tam vůbec bylo možné zvýšenou roštovou podlahu umístit! Skrze rošt pak návštěvníci dobře uvidí nasvícené stopy zkoušek a ničení i v podlaze.

Fotografie ze shora uvedených prací se postupně objeví zde ve Fotogalerii.

Společnost přátel čs. opevnění, o.p.s.
Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko