CZ EN DE PL FR

Výroční nadstandardní prohlídka a Speciální prohlídkový okruh jako připomínka 76. výročí mobilizace čs. branné moci v září 1938

Výroční nadstandardní prohlídka aneb 6 hodin na čs. opevnění – začátek je situován do tvrze Bouda v sobotu 27. 9. 2014 v 10.00 hodin.

Návštěvníky čeká Vás upravený „Velký prohlídkový okruh“ dělostřelecké tvrze Bouda a dále v doprovodu průvodce prohlídka polního opevnění a dalších zajímavostí v terénu (pozůstatek polní dráhy z doby stavby tvrze, nedokončený řopík, polní postavení pro kulomety z doby mobilizace v roce 1938…). Následuje prohlídka samostatného pěchotního srubu K – S 25 „Na sedle“ včetně ukázky funkce vnitřního zařízení, dále prohlídka „převráceného“ řopíku (typ A č. 64) se sousedním zkoušeným objektem (typ D č. 63) a řada zajímavostí v terénu. Díky plánované trase si návštěvník udělá názornou představu o všech základních prvcích opevnění. Účastníci musí počítat s časovou náročností celé prohlídky do cca 16. hodiny.

Prohlídka je určena nejen laikům ale i zájemcům z řad odborné veřejnosti. Pořadatelé doporučují zaparkovat vozidla v Těchoníně „U Lesovny“ kde je odstavná plocha. Po prohlídce se tak budete vracet z kopce pohodlnou pevnostní silnicí. Zaparkovat můžete i na jiných místech (Mladkov – začátek a konec Naučné stezky Betonová hranice, Lichkov, Suchý vrch – Kramářova chata s rozhlednou, restaurací a parkovištěm). Případně lze využít vlakového spojení na zastávkách Těchonín, Mladkov, Lichkov.

Sebou: svačinu, pevnou turistickou obuv, svítilnu, teplé oblečení (v podzemí tvrze Bouda je 4,5-8°C) a dobrou náladu. Vstupné jednotné – 250,- Kč. Výroční nadstandardní prohlídka není vhodná pro děti mladší 10ti let.

Speciální prohlídkový okruh aneb 4 hodiny v prvorepublikové pevnosti – začátek je situován do tvrze Hůrka v neděli 28. 9. 2014 v 10.00 hodin.

Speciální prohlídka má rozsah upraveného Velkého okruhu. Návštěvníci při ní projdou většinu podzemních chodeb a sálů a navštíví tři bojové sruby: dělostřelecký K – S 11, pěchotní K – S 13 nebo K – S 10 (návštěvníci si budou moci vybrat) a objekt pro dělovou věž K – S 12. Časová náročnost prohlídky je odhadována na cca 200-240 minut. Prohlídka bude fyzicky náročná (cca 2.000 m v podzemí, více než 1.600 schodů – polovina vzhůru, polovina dolů). Vstupné jednotné – 200,- Kč. Speciální prohlídka se nedoporučuje dětem mladším 10ti let.

Automobilisté mohou svá vozidla zaparkovat ve vstupním areálu tvrze, přímo před vchodovým objektem, pěším se doporučuje pro přístup značená turistická trasa z Velkého náměstí v Králíkách (zelená značka naučné stezky vojenské historie – cca 15 min pěší chůze).
Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko